پرش لینک ها
Desire-2

کاشی و سرامیک چه تفاوتهایی باهم دارند ؟

ما بارها با کاشی و سرامیک برخورد داشته‌ایم و یا در منزل و محل کار خود از آنها استفاده کرده‌ایم اما بیشتر ما از تفاوت‌های کاشی و سرامیک به خوبی اطلاعات نداریم . در این نوشته کوتاه سعی می‌کنیم تفاوت بین این دو محصول را بیان نماییم .

کاشی چیست ؟

کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می شود که طول و عرض آن تفاوت دارند و ضخامت آن چیزی در حدود چند میلی متر است. یک طرف کاشی، سمت سفالی و استخوان بندی آن است و طرف دیگر یا روی کاشی که لعاب دارد، دارای سطح صیقلی و براق است .

کلمه کاشی (Tile) از کلمه لاتین (Tegula) گرفته شده که مترادف فرانسوی TUILE می باشد به معنای گل پخته سقف و کلمه انگلیسی TILE نیز به معنای پوشش بر روی ساختمان است.

سرامیک چیست ؟

Pluswood-1

سرامیک نامی است که به کلیه جامدات غیر آلی و غیر فلزی گفته می شود. موادی که از ترکیب خاک رس و فلدسپار (نوعی کانی بلورین است که از سیلیکات آلومینیم و سدیم و پتاسیم و کلسیم تشکیل شده و در سنگ‌های آذرین یافت می‌شود) در حرارت زیاد به دست می آیند و توسط یک توده شیشه مانند انسجام پیدا می کنند، سرامیک نام دارند. سرامیک ها بسیار سخت هستند و غیر حلال و گذارناپذیر می باشند.

کلمه سرامیک (Ceramic) نیز از ریشه یونانی آن یعنی کراموس KERAMOS گرفته شده به معنی سفالگری Potiery و چیزی که سوخته شود.

اما معمولا در گویش عامیانه به کاشی‌هایی که روی دیوار کار می‌شود «کاشی» و به کاشی‌هایی که در کف ساختمان کار می‌شود «سرامیک» می‌گویند.

تفاوت کاشی با سرامیک

تفاوت اصلی کاشی با سرامیک در میزان استحکام آن است . کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر در بدنه کار می‌شود ولی سرامیک به دلیل پرس سنگین‌تر و استحکام بالاتر در کف کار می‌شود.
مقاومت کاشی در برابر فشار، سرما و گرما کم است و برای محیط‌های بسته و دیوارهایی که از پشت رطوبت ندارند استفاده می‌شود . کاشی به خاطر درصد جذب آب بالایی که نسبت به سرامیک دارد برای کار کردن بر روی دیوار و ارتفاع مناسب و راحت‌تر است.

مقاومت سرامیک در برابر فشار، سرما و گرمای شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر است و به همین دلیل برای کف کاربرد دارند. اما نوع خاصی از سرامیک به نام پرسلان را می‎توان در محیط‌های باز نیز استفاده کرد. جذب آب سرامیک بسیار کم و پرسلان در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آنها بر روی دیوار و ارتفاع کار بسیار سختی است.
پس با توجه به کاربرد مورد نظر خود ، در انتخاب کاشی و سرامیک برای دقت کنید.

تفاوت ظاهری کاشی با سرامیک

کاشی و سرامیک از لحاظ ظاهری شباهت های زیادی با هم دارند هرچند با تقاوت های ظاهری که با هم دارند هم از یکدیگر قابل تشخیص اند. گِل سرامیک معمولا به دلیل پخت بیشتر پررنگ‌تر است، همچنین ضخامت سرامیک‌ها نسبت به کاشی بیشتری است.