پرش لینک ها
Immer-3

کاشی های محافظ در برابر اشعه X

کاشی های محافظ در برابر اشعه X یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر مورد توجه تولیدکنندگان کاشی و سرامیک بوده است. اشعه X به عنوان یک وسیله تشخیصی کاربرد وسیعی در زمینه پزشکی یافته است. هر ساله تعداد کثیری تجهیزات پزشکی ساطع کننده اشعه X در سراسر دنیا تولید می شوند.

اگرچه استفاده کنترل شده از اشعه X می تواند نقش قابل توجهی در تشخیص و درمان بیماری ها داشته باشد، ولی تشعشع خارج از کنترل آن می تواند به سلول های بدن آسب رسانده و باعث از بین رفتن اندام ها و بافت های آن شود. این امر اثبات شده است که پرتوهای یونی از قبیل اشعه X خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. بنابراین حفاظت در برابر اشعه X مساله مهمی به حساب می آید.

سرب یکی از مواد شناخته شده در زمینه حفاظت در برابر اشعه X است. از جمله خواص سرب که باعث شده است در این زمینه کاربرد داشته باشد، دانسیته بالا و همچنین عدد اتمی بالای آن است. از طرف دیگر، سرب ماده ای سمی است و استفاده از آن باعث مشکلات زیست محیطی می شود. اتحادیه اروپا در سال 2014 استفاده از سرب را در حوزه سلامت در اروپا منع کرده است.

به دلیل مشکلات زیست محیطی سرب، پزوهشگران در صدد یافتن مواد جایگزین هستند. علاوه بر سرب تعدادی فلزات سنگین دیگر نیز می توانند در زمینه حفاظت در برابر اشعه X موثر باشند. فلزات سنگینی که در این زمینه می توانند کاربرد داشته باشند ، در جدول زیر آمده است. استفاده از این فلزات در تولید انواع کاشی ها می تواند خواص حفاظتی در برابر اشعه X ایجاد کند.

نام فلز قلع آنتیموان باریم تنگستن سرب بیسموت
نماد شیمیایی Sn Sb Ba W Pb Bi
عدد اتمی 50 51 56 74 82 83